Кавказология. 2017. №2_Мурзаханов Ю.И.

Дата создания: 27.07.2017

Мурзаханов Ю.И. Д.В. Шабаев – историк и архивист (К 95-летию со дня рождения) // Кавказология. — 2017. — №2. — С. 157-164.

URL статьи: http://www.kbsu.ru/wp-content/uploads/2016/12/Murzahanov_Kavkazologiya_2017_2.pdf

УДК 94(411.16).930.25

Д.В. ШАБАЕВ – ИСТОРИК И АХИВИСТ

(К 95-ЛЕТИЮ СО ДНЯ РОЖДЕНИЯ)

Ю.И. МУРЗАХАНОВ

Кабардино-Балкарский государственный университет им. Х.М. Бербекова

360004, Кабардино-Балкарская республика, г. Нальчик, ул. Чернышевского, 173

E-mail: murzahanovuirii@mail.ru

Аннотация. Д.В. Шабаев провел большую работу по созданию в Кабардино-Балкарии стройной системы архивной службы. Особое значение Давид Шабаев придавал работе по обеспечению сохранности архивных документов, их обнародованию, принимал активное участие в составлении и подготовке к изданию сборников архивных документов. В течение многих лет Давид Шабаев изучал в крупнейших архивохранилищах страны документальные материалы, содержащие сведения о народах Кабардино-Балкарии, и стремился сделать их достоянием исторической науки. Д.В. Шабаев автор шести книг и более двухсот статей и очерков по истории Кабардино-Балкарии. Обширные знания в области истории, архивного дела и археографии, широкая эрудиция снискали Давиду Шабаеву глубокое уважение среди научной и творческой общественности.

Ключевые слова: Шабаев; архивная служба; документы; Кабардино-Балкария; история.

D.V. SHABAEV – HISTORIAN AND ARCHIVIST

(TO THE 95TH BIRTHDAY)

YU.I. MURZAKHANOV

Kabardino-Balkarian State University named after H.M. Berbekov

360004, Kabardino-Balkarian Republic, Nalchik, Chernyshevsky st., 173

E-mail: murzahanovuirii@mail.ru

Abstract. D.V. Shabaev performed a big work on creation in Kabardino-Balkaria an orderly system of archival service. David Shabaev considered the work to ensure the preservation of archival documents and their publication as most important, took an active part in the preparation of archival collections for publication. For many years David Shabaev studied documentary materials containing information about the peoples of Kabardino-Balkaria in the largest archives in the country, and sought to make them accessible to historical science. D.V. Shabaev is the author of six books and over two hundred articles and essays on the history of Kabardino-Balkaria. His extensive knowledge in the field of history, archives and archeology and great erudition has earned  David Shabaev deep respect among the scientific and creative community.

Key words: Shabaev; archival service; documents; Kabardino-Balkaria; history.