Кавказология. 2017. №3_Гарсаев Л.М., Гарасаев А.М., Гарсаева М.М., Ахматханова Л.Х.

Дата создания: 14.10.2017

Гарсаев Л.М., Гарасаев А.М., Гарсаева М.М., Ахматханова Л.Х. Элистанжой: историко-этнографический эскиз // Кавказология. — 2017. — №3.  — С. 128-139.

URL статьи: http://www.kbsu.ru/wp-content/uploads/2017/10/Garsaev_Garasaev_Garasaeva_Ahmathanova_Kavkazologiya_2017_3.pdf

УДК 929.5(ЧЕЧ.)

ЭЛИСТАНЖОЙ: ИСТОРИКО-ЭТНОГРАФИЧЕСКИЙ ЭСКИЗ

Л.М. ГАРСАЕВ

Академия наук Чеченской Республики

Комплексный научно-исследовательский институт им. Х.И. Ибрагимова РАН

Чеченский государственный университет

364024, Чеченская Республика, г. Грозный, проспект им. М. Эсамбаева, 13

Е-mail: garsaev52@mail.ru

А.М. ГАРАСАЕВ

Институт стран Азии и Африки МГУ им. М.В. Ломоносова

125009, г. Москва, ул. Моховая, д. 11, стр. 1

Е-mail: a.garsy@mail.ru

М.М. ГАРСАЕВА

Чеченский государственный педагогический университет

364031, Чеченская Республика, г. Грозный, ул. Киевская, 33

Л.Х. АХМАТХАНОВА

Академия наук Чеченской Республики

364024, Чеченская Республика, г. Грозный, проспект им. М. Эсамбаева, 13

Е-mail: Lora086@mail.ru

Аннотация. Настоящая статья относится  к серии «Тайпы в истории и культуре чеченского народа» и «Генеалогия чеченского народа» согласно проекту Главы Чеченской Республики, Героя России Р.А. Кадырова. Первый опыт состоялся в 2016 году, когда вышли в свет историко-этнографические очерки «Беной», привлекшие большое внимание научной общественности.

Данная статья посвящена историко-этнографическому описанию крупного в юго-восточной части Чечни этнического общества Элистанжой (Элистанжойн мохк), история которого насчитывает примерно 10 веков и написана преимущественно на основе полевого материала. Рассмотрены варианты версий, связанных с этимологией названия села Элистанжи.

Согласно богатому полевому материалу и доступным письменным источникам установлено, что села Хаттуни, Тевзана, Агишты (нижние) основаны этническим обществом Элистанжой.

В статье освещены тайповый состав родовых сел этнического общества элистанжой, а также ответвления (чеч. некъе и гары) тайпа элистанжой, кроме того, трагические страницы и роль известных людей с. Элистанжи.

В исследовании некоторые моменты носят полемичный характер, содержат критико-этнографические справки, сопоставление альтернативных мнений и попытки решения дискуссионных положений и ситуаций.

Ключевые слова: Чечня; Элистанжи; тайп; Устаз Кунта-Хаджи; предания; ущелье.

ELISTANZHOY: HISTORICAL AND ETHNOGRAFICAL SKETCH

L.M. GARSAEV

Academy of Sciences of the Chechen Republic

Multipurpose Research Institute of Russian Academy of Sciences named after KH.I. Ibragimov

Chechen State University

364024, CHR, Grozny, M. Esambaev avenue, 13

Е-mail: garsaev52@mail.ru

А.M. GARАSAEV

The Institute of Asian and African Countries at Moscow State University n.a. M.V. Lomonosov

125009, Moscow, Mohovaya street, 11, building 1

Е-mail: a.garsy@mail.ru

М.М. GARSAEVA

Chechen State Pedagogical University

364031, CHR, Grozny,  Kievskaya street, 33

L.KH. AKHMATKHANOVA

Academy of Sciences of the Chechen Republic

364024, CHR, Grozny, M. Esambaev avenue, 13

Е-mail: Lora086@mail.ru

Abstract. This article refers to the series «The Taipes in the History and Culture of the Chechen People» and «The Genealogy of the Chechen People» according to the project of the Head of the Chechen Republic, Hero of Russia R.A. Kadyrov. The first experience took place in 2016, when the historical and ethnographic essays «Benoy» were published, attracting much attention of the scientific community.

This article is devoted to the historical and ethnographic description of the ethnic society of Elistanzhoy (Elistanzhoyn Mokhk), large ethnic society in the southeastern part of Chechnya, whose history is about 10 centuries old and written mainly on the basis of field material. The variants of the versions connected with the etymology of the name of the village of Elistanzhi are considered.

According to the rich field material and accessible written sources, it is established that the villages of Khattuni, Tevzana, Agishta (lower) are founded by the ethnic society of Elistanzhoy.

The article describes the taip composition of the ancestral villages of the ethnic Elistanzhoy society, as well as the offshoots (Chech, Nekye, and Gary) of the Elistanzhoy taip, as well as tragic pages and the role of famous persons of Elistanzhi village.

In the study, some points are polemical in nature, they contain critical-ethnographic references, a comparison of alternative opinions and attempts to resolve discussion points and situations.

Key words: Chechnya; Elistanzhi; taip; Ustaz Kunta-Haji; traditions; ravine.